W

Cheshire Champs 2020 - Weekend 2 Round Up - 30 Medals, 86 Finals

Congratulations to all swimmers who represented Winsford Swim Team over Weekend 2, sessions 5-8 of the Cheshire County Championships 2020. Winsford built upon our medal and finals tally accumulating an additional 30 Medals and 86 Finals, resulting in an overall medal tally of 61 and total finals of 161. 
The weekend again saw us compete over a range of different events and distances both in HDW and final format, with Winsford heavily involved over all the disciplines. As always a full report will be produced after the final weekend but so far so good with our swimmers performing to a very good standard throughout. Lots of medals, finals, PBs, new Regional times but most of all lots of exciting racing.
WELL DONE to ALL OUR Swimmers, It really is GREAT to see so much ORANGE Poolside!
 Relays next weekend, I am sure the orange army will fill the balcony and cheer on our swimmers with all their might!
(NB: All swimmers selected will be swimming in either the A or B Teams, no late pullouts please, we need a full team.)
Results for Weekend 2 - Sessions 5-8
GOLD: 8
SILVER: 6
BRONZE: 16
FINALS/TOP 8: 86
TOTAL MEDALS: 30 
Results after Session 8
 
GOLD: 15
SILVER: 13
BRONZE: 33
FINALS/TOP 8: 161
TOTAL MEDALS: 61
22 Different medal winners.
50 Swimmers making finals.
Swimmers Achieving Medals and Finals/Top 8 placings
Tom Kud (15) GOLD 100 BK, GOLD 400 IM, GOLD 200 Fly, SILVER 200 BK, SILVER 100 Brst, BRONZE 200 Brst, 6th 50 BK, 6th 50 Fly, 7th 50 Free, 7th 50 Brst,   
Lois Inch (13) GOLD 100 Brst, GOLD 200 Brst, BRONZE 50 Brst, BRONZE 1500 Free, BRONZE 800 Free, 5th 100 IM, 5th 200 BK, 6th 200 Free, 
Ethan Wright (17+) GOLD 800 Free, GOLD 1500 Free, BRONZE 200 Fly, 4th 400 Free, 4th 400 IM, 5th 200 Brst, 8th 50 Brst, 
Joe Mather (11) GOLD 50 BK, SILVER 50 Fly, SILVER 100 BK, BRONZE 200 Brst  
Lewis Turner (14) GOLD 1500 Free, SILVER 400 Free, SILVER 800 Free, BRONZE 50 BK, BRONZE 50 Fly, BRONZE 100 BK, BRONZE 200 BK, 5th 400 IM, 5th 50 Free, 5th 100 Brst, 7th 200 Brst, 7th 50 Brst, 
George Young (15) GOLD 1500 Free, BRONZE 400 IM, 5th 400 Free, 5th 800 Free, 7th 200 BK,
Ethan Jones (17+) GOLD 50 BK, BRONZE 50 Fly,  
Amelia Fitzgerald (11) GOLD 400 Free, 4th 200 Free, 6th 100 Fly, 8th 100 IM, 8th 200 Brst, 
Henry Oliver (17+) GOLD 100 BK, 4th 50 BK, 7th 50 Fly, 8th 50 Free,   
Adam Wright (14) SILVER 1500 Free, BRONZE 800 Free, BRONZE 200 Fly, 4th 400 Free, 8th 400 IM,  
Jack Wheeler (12) SILVER 50 Fly, BRONZE 50 BK, BRONZE 100 BK, 5th 50 Free, 
Finn Armitt (17+) SILVER 200 Fly, BRONZE 400 Free, BRONZE 50 Fly, 
Will Line (13) SILVER 100 BK, BRONZE 800 Free, 4th 200 BK, 4th 1500 Free, 5th 400 IM, 6th 50 BK, 8th 400 Free, 8th 50 Fly,  
Alex Moss (17+) SILVER 800 Free, 6th 400 Free, 6th 100 Brst, 7th 50 Brst,   
Izzy Kay (16) SILVER 100 Fly, 
Alissa Blackshaw (17+) BRONZE 200 BK, BRONZE 800 Free, 4th 100 BK, 4th 400 Free,  
Eleanor Ma (14) BRONZE 1500 Free, BRONZE 800 Free, 4th 100 Brst, 7th 200 Brst, 
Tom Carss (16) BRONZE 200 Fly, BRONZE 1500 Free, 4th 400 IM, 8th 200 BK,   
Sophie Grindley (15) BRONZE 1500 Free, 4th 200 Free, 4th 800 Free, 5th 100 Fly,  
Sophie Harrison (14) BRONZE 200 Free, 4th 1500 Free, 4th 800 Free, 6th 200 BK, 7th 100 IM, 8th 400 Free,  
Jay Cushen (17+) BRONZE 50 BK, 4th 50 Free, 5th 50 Fly, 
Will Murray (17+) BRONZE 50 Brst, 6th 200 Brst, 8th 100 Brst, 
Chris Lowndes (13) 4th 800 Free, 5th 1500 Free, 6th 200 Free, 8th 200 Brst
Sophie George (14) 4th 50 Fly, 5th 200 Free, 6th 50 Brst, 8th 100 Fly,  
Freya Johnston (14) 4th 100 IM, 6th 50 Fly, 6th 100 Fly, 8th 200 BK,   
Charlotte Mullett (14) 4th 50 Brst, 6th 100 Brst,   
Fin Parkinson (12) 4th 50 Fly, 7th 50 Free, 7th 100 Brst,   
Carys Roberts (14) 4th 400 Free, 8th 100 BK, 
Erin Hardy (13) 5th 1500 Free, 5th 100 Fly, 6th 800 Free, 8th 400 Free, 8th 200 Free, 
Cillian Wilkes (11) 5th 100 BK, 6th 50 BK, 
Ross Hanley (14) 5th 1500 Free, 7th 800 Free, 
Ellie Davies (16) 5th 400 Free, 7th 200 Free,  
Izzy Whittle (15) 5th 1500 Free, 8th 800 Free,  
Theo Oliver (15) 5th 1500 Free, 
Rory Armitt (16) 5th 400 Free, 
Katie Woodbridge (17+) 5th 100 Fly, 
Jonny Mullett (17+) 5th 50 Free, 
Adam Brown (12) 6th 50 BK, 6th 100 BK, 7th 200 BK, 8th 200 Brst  
Eden Mankee (13) 6th 100 IM, 6th 50 Fly,  
Ciaran Turner (11) 6th 50 Free, 7th 50 Fly, 7th 100 BK,  
Alissa Clarke (13) 6th 100 Fly, 
Natalie Wilson (14) 6th 200 Brst, 
Jess Bradley (15) 6th 1500 Free, 
Connor McVicar (15) 6th 1500 Free,
Will Deeming (17+) 6th 50 BK, 
Izzy Fletcher (11) 7th 50 BK, 
Abbey Brown (17+) 8th 50 Fly, 8th 50 BK,  
Ruby Thomas (12) 8th 200 BK, 
Harvey Zwijnen (16) 8th 100 BK,
Oscar Jolliffe (16) 8th 200 Brst,
Senior & Junior Medalists
 
Ethan Wright: GOLD Senior 1500 Free, BRONZE Senior 200 Butterfly,
Ethan Jones: GOLD Senior 50 Backstroke,
Finn Armitt: SILVER Senior 200 Butterfly, 
Will Murray: BRONZE Senior 50 Breastroke, 
Tom Kud: GOLD Junior 400 IM,  BRONZE Junior 200 Fly, 
George Young: BRONZE Junior 1500 Free, 
 
(NB: Any errors in the Medals & Finals/Top 8 Placings please let us know.)
Thank you to coach Nigel Woodbridge and Team Managers: Julie Grindley, Sue Wright, Karen Johnston, Claire Brown, Claire Turner, Sarah Carss and thank you to all from Winsford who helped out with the organisation or judging over the weekend.
We now look forward to the final weekend of the Cheshire County Championships 2020, with more individual racing to be had, plus the SKINS and ever so exciting relays. Please can all swimmers make every effort to optimise their training this week in preparation for the final weekend of competition. Let's make the final weekend super fun and super fast for our team.
Also one final reminder that the closing date for the Liverpool Spring Meet is TODAY, Sunday 26th January. It is very important for all Regional swimmers to enter this meet in preparation.
Thanks
Dan.

Featured Pages

Information

What does it all mean?

Lessons

We all have to start somewhere

Squads

The heart of the club

Galas

Galas / Meets / Competitions

Calendar & Info

Everything you need to know about the galas we're attending